Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Australijskie “Stonehenge” może być najstarszym obserwatorium astronomicznym.
Australijskie “Stonehenge” może być najstarszym obserwatorium astronomicznym.
14 X 2016, 12:20:00 | Kategoria: Astronomia
Archeolodzy w Australii badają konstrukcję z kamieni, które ustawione są w taki sposób, że w czasie przesileń i równonocy tworzą jedną linię ze Słońcem. Możliwe, że jest to najstarsze obserwatorium astronomiczne na świecie.
Stonehenge w Wielkiej Brytanii jest najbardziej sławnym tego typu konstrukcją stworzoną przez starożytne ludy do śledzenia ruchu Słońca i Księżyca. Jednak takie obserwatoria można znaleźć w różnych miejscach w Europie czy na Bliskim Wschodzie – najstarsze z nich mają około 7000 lat.
Bazaltowe kamienie tworzące na zachód od Melbourne konstrukcję z kamieni nie są jeszcze dokładnie datowane, ale dr Duane Hamacher z Monash University mówi, że konstrukcje znajdujące się niedaleko datowane są od 11 000 do 14 000 lat. Zatem możliwe, że i to australijskie obserwatorium powstało w podobnym czasie.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne