Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Walka z groźnym upałem.
Walka z groźnym upałem.
22 VI 2016, 08:38:00 | Kategoria: Ciekawostki
Wczoraj rozpoczęło się astronomiczne lato, dziś natomiast mamy początek lata kalendarzowego. Prognozy wskazują, że najbliższe dni przyniosą nam dużo słońca i temperatury w cieniu przekraczające 30ºC. Taka pogoda to istny raj dla tych którzy uwielbiają się opalać. Co jednak z tymi dla których takie upały to katorga, lub z osobami dla których wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne?
Najlepiej upały przespać :) Tak jak w krajach basenu Morza Śródziemnego w godzinach wczesnopopołudniowych urządzić sobie kilkugodzinną przerwę i nie wychodzić z domu. Jest to oczywiście rzadko możliwe. Zatem jeśli musimy w tym czasie pracować lub przebywać na zewnątrz najważniejsze dla naszego organizmu jest nawadnianie. Istnieje zasada która mówi, że przy temperaturze 20ºC należy wypijać dziennie około 2 litrów wody, a każdy stopień wyżej to 100 mililitrów wody więcej, zatem przy 30ºC należy pić przynajmniej 3 litry płynów. Złym pomysłem są zimne napoje, które obniżają temperaturę ciała i powodują, że jeszcze bardziej odczuwamy upał. Co zatem pić?
Najlepsza będzie woda mineralna z dużą ilością minerałów między innymi magnezu i potasu. Bardzo dobrym napojem jest również herbata z solą. Nie obniża ona temperatury naszego ciała i jednocześnie sól zapobiega nadmiernej utracie wody z organizmu i uzupełnia elektrolity, które tracimy podczas pocenia. Dobrym sposobem na uzupełnianie soli mineralnych jest również picie soku pomidorowego, kefiru czy napoi izotonicznych.
Owoce i warzywa z dużą zawartością wody, takie jak ogórki czy arbuzy zawierają w sobie około 90% wody, której nie wydalimy z organizmu tak szybko jak zwykłej wody mineralnej. Zatem wprowadzajmy je do naszej diety w jak największej ilości.
Dobrze jest również robić sobie okłady z wilgotnych ręczników, które schłodzą nas tak jak pot, a nie spowodują utraty wody z organizmu.
Gdy wychodzimy z domu nie można zapominać o nakryciu głowy, aby uchronić się przed udarem, o posmarowaniu się kremem z filtrem przeciwsłonecznym, aby zabezpieczyć ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz o założeniu okularów przeciwsłonecznych, aby uchronić przed tym promenowaniem nasze oczy.
Wychodząc z domu można też ze sobą zabrać parasolkę czy wachlarz i nie zapomnieć o przewiewnym ubraniu. Swój wolny czas spędzajmy w lesie lub nad wodą, gdzie łatwiej znieść upał, najlepiej w cieniu drzew. Gdy zostajemy w domu dobrze jest postawić w kilku miejscach miski z wodą, która zapewni nam więcej chłodu, gdy będzie parować. Bardzo pomocne są wentylatory, jednak przy powyżej 35ºC i one nie uchronią nas przed niebezpieczeństwem związanym z wysokimi temperaturami. Jeśli nadal w naszym domu czy mieszkaniu będzie uciążliwie gorąco ochłody możemy poszukać w hipermarketach, gdzie klimatyzacja działa bez przerwy lub w kościele :)

Meteopedia
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów, dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury, ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne