Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Earth to Sky Calculus – wielkie rzeczy z małego miasteczka.
Earth to Sky Calculus – wielkie rzeczy z małego miasteczka.
10 V 2016, 11:37:00 | Kategoria: Ciekawostki
Earth to Sky Calculus to grupa młaodych ludzi przeprowadzająca nowatorskie badania w mało znanym nam obszarze jakim jest stratosfera.
Mniej więcej raz w tygodniu wysyłają oni swoje balony pogodowe wypełniane helem w celu przeprowadzania różnych eksperymentów. Poszukują nowych form życia w stratosferze czy monitorują skutki promieniowania kosmicznego w atmosferze ziemskiej.
Klub ten powstał w 2010 roku w niewielkim miasteczku Bishop w Kalifornii i połączył młodych uczniów, którzy chcieli praktycznie poznawać otaczający ich świat. Pieczę nad nimi sprawuje dr Phillips – nauczyciel z tamtejszej szkoły.

Fot. Niektórzy członkowie Earth to Sky Calculus.

Źródło: https://www.facebook.com/earthtoskycalculus/?fref=ts

Na początku ich badania za pomocą balonów z helem przeprowadzane były na zasadzie prób i błędów. Pierwszy balon wypuszczono w 2011 roku i nie dotarł nawet do stratosfery.
Do roku 2015 udało im się uruchomić ponad 100 balonów, a uczniowie z Earth to Sky Calculus powszechnie uznawani są za ekspertów w tego typu badaniach. Obecnie członkowie tej grupy przyjmowani są do najbardziej prestiżowych uczelni w kraju.
8 maja 2016 roku ostatni raz, do tej pory, wyposzczone zostały balony meteorologiczne – jeden z Oregonu, drugi z Kalifornii – w środek najsilniejszej burzy magnetycznej w 2016 roku.

Fot. Balony wypuszczono w Bishop w Californii oraz w Quartz Creek w Oregonie.

Źródło: https://www.facebook.com/earthtoskycalculus/?fref=ts

Celem jednoczesnego wypuszczenia dwóch balonów w różnych miejscach kraju była chęć zmierzenia promieniowania atmosferycznego w skali subkontynentalnej, podczas tak znaczącego wydarzenia jakim jest burza magnetyczna. Przy okazji udało im się sfotografować góry w stanie Oregon z wysokości około 36 km – co jest dla nich rekordowym osiągnięciem.

Fot. Góry Kaskadowe w Oregonie sfotografowane 6 maja 2016 roku.

Źródło: https://www.facebook.com/earthtoskycalculus/?fref=ts

Earth to Sky Calculus nie ma dotacji ani wsparcia rządowego. Każdy z ich lotów, którego minimalny koszt wynosi około 500$, finansowany jest ze składek. Sponsorzy to emeryci, właściciele małych firm czy rodzice, chcący wesprzeć swoje dzieci.

Źródło:https://www.facebook.com/earthtoskycalculus/timeline, http://www.earthtosky.net/
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne