Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W środę ciekawe zjawisko astronomiczne – Księżyc zakryje planetę Wenus.
W środę ciekawe zjawisko astronomiczne – Księżyc zakryje planetę Wenus.
5 IV 2016, 11:02:00 | Kategoria: Astronomia
Jutro, 6 kwietnia około godziny 10.00 będziemy mogli zaobserwować jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych w 2016 roku – zakrycie planety Wenus przez tarczę Księżyca.
W środę Księżyc znajdować się będzie w ostatniej kwadrze - jeden dzień przed nowiem, z bardzo wąskim sierpem i oświetleniem jego tarczy tylko w 2%, co w połączeniu z niewielką odległością na nieboskłonie od Słońca (15 stopni) oraz z nawet niewielkim zachmurzeniem, sprawiać będzie, że obserwacja tego zjawiska nie będzie należeć do najłatwiejszych. Do jego dostrzeżenia przydatne będą teleskop lub lornetka, a i tak mniej wprawni obserwatorzy mogą mieć problem z zobaczeniem tego zjawiska.
Proces zakrywania planety przez Księżyc rozpocznie się w Warszawie o godzinie 9.42 i potrwa 30 sekund. Następnie przez około 50 minut Wenus będzie schowana za tarczą Księżyca, aż do 10.38. W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji różnice czasu w rozpoczęciu i zakończeniu zjawiska, w Polsce będą wynosić około 10 minut.


Źródło: urania.edu.pl
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne