Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Coraz wcześniejsze zbiory winogron, mogą pogorszyć smak win.
Coraz wcześniejsze zbiory winogron, mogą pogorszyć smak win.
22 III 2016, 11:22:00 | Kategoria: Ciekawostki
Nowe badania NASA i Uniwersytetu Harvarda wykazały, że zmiany klimatu przyspieszają zbiory winogron we Francji i Szwajcarii.
Po przeanalizowaniu terminów zbiorów winogron od 1600 do 2007 roku okazało się, że od połowy XX wieku owoce te coraz szybciej dojrzewają.
Winogrona do produkcji wina są jednymi z najcenniejszych upraw, a ostatnie zmiany klimatu mogą negatywnie wpływać na ich jakość.
Aby wino było jak najlepsze, winogrona powinny dojrzewać w czasie ciepłych lat, z dużą ilością opadów na początku okresu wegetacyjnego, natomiast okres suszy powinien następować stosunkowo późno. Takie warunki sprzyjają lepszemu smakowi i większej produkcji owoców. Obecnie temperatury są coraz wyższe i zanika podział, na bardziej wilgotny i chłodniejszy oraz na cieplejszy i bardziej suchy okres. To sprawia, że winogron jest coraz mniej i mają inny smak, co wpływa negatywnie na jakość i wielkość produkcji wina.

Źródło: nasa.gov
Meteopedia
Z pewnymi rodzajami chmur występują tzw. chmury towarzyszące, czyli rozmaitego kształtu strzępy, zasłony itp. Są to chmury nie przylgające bezpośrednio do chmury zasadniczej lub są z nią tylko częściowo złączone. Z daną chmurą zasadniczą związana może być jedna tudzież kilka chmur towarzyszących.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne