Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Grad – nietypowy opad
Grad – nietypowy opad
28 II 2015, 10:48:00 | Kategoria: Ciekawostki
Lecący z nieba lód bywa fascynujący, nie tylko dla entuzjastów meteorologii. Aby powstała kula gradowa, muszą być zachowane specjalne warunki. Jednym z nich jest wysoka, nawet na kilkanaście kilometrów chmura cumulonimbus, w której występują prądy wstępujące i zstępujące.
Te pierwsze porywają tworzące się kropelki deszczu w górę, gdzie woda zamarza, by następnie jako mała kulka lodu powędrować w dół, do cieplejszych partii w chmurze. Cykl powtarza się wielokrotnie, a ostateczna wielkość kulki gradowej zależna jest od wielu czynników. Czasem opad przyjmuje postać gradzin rozmiaru piłek bejsbolowych! Tak okazały grad spadł w 2006r. w Kansas, powodując poważne szkody w plonach. Ze statystyk wynika, że najczęściej na świecie opady gradu odnotowywane są nad plantacjami herbaty w Kericho w Kenii, leżącymi około 2000 m n.p.m.
Przeważnie grad tworzy się w umiarkowanych szerokościach geograficznych, nad przedgórzami, po zawietrznej stronie łańcuchów górskich. Jednakże, warunki sprzyjające powstawaniu gradu mogą pojawić się niemal wszędzie tam, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze unosi się na duże wysokości. Jeśli prognozy ekspertów o wzroście temperatury i wilgotności kolejnych sezonów letnich na ziemi potwierdzą się, wówczas lodowy opad może spadać z chmur częściej niż dotychczas.
W Polsce średnica gradzin na ogół nie przekracza 1 cm, jednak zdarzają się także udokumentowane przypadki 4-centymetrowych. Największa udokumentowana kula gradowa na Ziemi spadła w Vivian w Dakocie Południowej w 2010 roku i miała 20 cm średnicy.

Meteopedia
Izoterma - linia na mapie łącząca punkty (miejsca) o jednakowej wartości temperatury powietrza w tym samym czasie.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne