Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Biegun magnetyczny a geograficzny
Biegun magnetyczny a geograficzny
20 II 2015, 12:18:00 | Kategoria: Ciekawostki
Biegun magnetyczny nie pokrywa się z geograficznym. Bieguny magnetyczne są ruchome, a w przeszłości nawet bywało, że trafiały w okolice równika lub zamieniały się miejscami.
Przebiegunowanie to zjawisko dość typowe dla ciał niebieskich posiadających pole magnetyczne. W ciągu ostatnich 3 milionów lat doszło do tego 10 razy, a ostatnio miało to miejsce 780 tys. lat temu i trwało prawdopodobnie kilkanaście tysięcy lat – ustalono to dzięki badaniu orientacji magnetycznej zastygającej magmy. Naukowcy jednak nie są zgodni co do czasu trwania tego zjawiska na Ziemi. Niektórzy z nich podają za przykład zjawisko przebiegunowania innego ciała niebieskiego – Słońca. Ten występujący co 12 lat cykliczny proces trwa maksymalnie tylko kilkadziesiąt godzin.
Według różnych źródeł, biegun magnetyczny porusza się w tempie od 10 do nawet 40 km. rocznie. W ciągu ostatnich 170 lat bieguny te przesunęły się o około 1000 km. Obecnie północny biegun magnetyczny jest na ok. 78oN i 104oW, w okolicy Wyspy Królowej Elżbiety, a z kolei południowy znajduje się na wybrzeżu Antarktydy – w okolicach 66oS i 139oE.
Najnowsze badania wykazują, iż ziemskie pole magnetyczne słabnie kilkukrotnie szybciej niż przewidywano jeszcze kilka lat temu. Mimo, że przebiegunowanie Ziemi nie jest dla planety niczym nowym, jest to zjawisko zupełnie obce człowiekowi, jako zamieszkującemu tę planetę relatywnie krótko.

Meteopedia
Ten typ masy powietrza kształtuje się nad obszarem północnego Atlantyku. Napływa nad Polskę w okresie synoptycznym, w którym przeważa cyrkulacja strefowa. Charakteryzuje się zatem sporą
wilgotnością i temperaturą powietrza niższą od tej na lądzie w sezonie letnim, a wyższą w sezonie zimowym. W przebiegu rocznym powietrze to napływa nad Polskę najczęściej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne