Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Gorący weekend! sprawdź temperaturę Bałtyku i prognozę dla Polski
Gorący weekend! sprawdź temperaturę Bałtyku i prognozę dla Polski
4 VII 2014, 12:24:00 | Kategoria: Dla Turystów
Patrząc na prognozę temperatury powietrza, nadchodzący weekend zapowiada się obiecująco. Wypoczynek szczególnie nad wodą, wydaje się być wskazany, szczególnie że w jeziorach woda ma około 18-20 st C, natomiast nad morzem 16-18 st C. Ze słońcem różnie, generalnie to najwięcej powinno go być na wschodzie Polski. Tutaj bowiem przez cały weekend pogodę kształtować ma skraj wyżu znad Europy Wschodniej. Gorzej na zachodzie i w centrum, okresami bowiem kąpiel słoneczną mogą przerywać chmury, głównie piętra średniego i wysokiego. Związane będą one z frontem ciepłym za którym napłynie gorące zwrotnikowe powietrze.

Tak już jest w meteorologi że front atmosferyczny z reguły układa się w osi zatoki, a jest to miejsce bardzo ciekawe i zawsze synoptyk kreślący mapę będzie zwracał w takim miejscu uwagę na zachowanie się ciśnienia, zachmurzenia i kierunku wiatru itd. Wszystko po to by odpowiednio wcześnie przewidzieć zachowanie się takiego frontu. Może on bowiem się rozmyć do tego stopnia, że przejdzie przez punkt niemal niezauważenie, a może niespodziewani się uaktywnić i "narozrabiać". Możliwość pojawienia się burz w weekend istnieje i wskazują na to modele numeryczne GFS, UM oraz COSMO. W sobotę np. będą to okolice Przedgórza Sudeckiego i Dolnego Śląska.

To istotna informacja gdyż burze generowane przy temperaturach rzędu 30 st C w zwrotnikowej masie powietrza mogą być gwałtowne. Warunkiem ich powstania jest osiągnięcie przez przegrzaną przy ziemi porcję powietrza poziomu kondensacji. W niedziele kiedy będzie najwięcej burz w pasie od Śląska i Dolnego Śląska po Pomorze Gdańskie, podstawa chmur konwekcyjnych obniży się do 1500-2000 m. Zatem punkt kondensacji i poziom wilgoci będą wystarczająco nisko aby zaczęło w tych regionach grzmieć. Więcej o pogodzie i temperatura wody w materiale filmowym.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Mgła adwekcyjna jest zawiesiną drobnych kropelek wody, tworzącą formę podobną do chmury, ograniczającą widzialność, lecz mającą bezpośredni kontakt z powierzchnią gruntu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne