Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rzadkie wyładowanie do jonosfery, zarejestrowane nad Oklahomą
Rzadkie wyładowanie do jonosfery, zarejestrowane nad Oklahomą
26 VI 2014, 23:42:00 | Kategoria: Ciekawostki
Wiele jest informacji o silnych burzach w USA, które sieją spustoszenie. Nagrania i zdjęcia tornad, kul gradowych oraz efektów ich niszczycielskiej siły, mrożą krew w żyłach, a człowiek zastanawia się czy to już koniec świata. Tym czasem równie ciekawie jest po drugiej stronie chmury burzowej, gdzie na wysokości około 16 km zachodzą niezwykle ciekawe i do tej pory niewyjaśnione zjawiska wyładowań do jonosfery. Występują one tylko w ekstremalnie rozbudowanych chmurach burzowych. najlepiej obserwować je z samolotu, kosmosu, bądź Ziemi.


szron
Nazywa się je duszkami bądź elfami, (ang. sprites, od air spirits) pojawiają się kiedy burza generuje w kierunku Ziemi dodatnie wyładowanie, ułamek sekundy później jest duże prawdopodobieństwo że z drugiej strony chmury w stronę jonosfery wystrzeli czerwonawa lub pomarańczowa flara coś w rodzaju meduzy. Pierwsze wzmianki o tego typu zjawiskach pojawiały już w XVIII wieku. Teoretyczne rozważania na temat piorunów do stratosfery prowadził laureat nagrody Nobla, szkocki fizyk Charles Thomson Rees Wilson, który na 3 lata przed swoją śmiercią prawdopodobnie był naocznym światkiem tego zjawiska. Poważne dowody na występowanie tego typu wyładowań pojawiły się dopiero w 1989 roku, podczas misji promu kosmicznego. Od tego momentu co jakiś czas pojawiają się nowe nagrania tych ciekawych zjawisk.

Jeśli chodzi o burze to te wyjątkowo korzystne warunki do rozwoju mają w rejonie Ameryki Północnej. Tam rozwijają się one do ekstremalnych rozmiarów. Stąd długoletni obserwator "duszków" Thomas Ashcraft śledzi prognoz,y a w przypadku pojawienia się burz w rejonie Nowego Meksyku, spogląda na radar burzowy i ocenia czy instalować czułą kamerę wycelowaną nad wierzchołek chmury burzowej. 23 czerwca 2014 efekt zadziwił samego znawcę bowiem nad zachodnią Oklahomą oddaloną od Nowego Meksyku o 289 mil uchwycił on gromadę wyładowań, z czego największe miało wysokość 40 mil a jego szerokość łączna to 46 mil. Thomas Ashcraft zauważa że Mount Everest jest przy tym krasnalem. Oto zarejestrowany efekt:


Sequence 01 from Thomas Ashcraft on Vimeo.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Jest to metoda obliczeniowa, w zakresie prognozowania burz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne