Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Deszcz meteorów z piątku na sobotę!
Deszcz meteorów z piątku na sobotę!
22 V 2014, 10:21:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nawet 100-300 "spadających gwiazd" na godzinę może przynieść nieznany dotąd rój meteorów związany z przelotem komety 209P/Linear, odkrytej przez astronomów w 2004 roku. 24 maja 2014 Ziemia znajdzie się na trasie przelotu aktywnego gruzu pozostawionego właśnie przez tę kometę. Będzie to największe tego typu wydarzenie od 14 lat. Naukowcy jednocześnie nie wykluczają, że na ziemię mogą spadać nieco większe obiekty, podobne do meteorytu czelabińskiego.


szron

Dreszczu emocji dodaje fakt, iż nasza planeta przemknie prawdopodobnie nie przez jeden tor kometarnych drobin, ale przez wszystkie, które obiekt ten pozostawił od 1803 roku przy okazji każdego z peryheliów. Czy to wystarczy to zaistnienia wzmożonej aktywności meteorów?

Na podstawie ostatnich niezależnych obliczeń dokonanych przez astronomów Esko Lyytinen′a, Mikhaila Maslova i J′er′emie Vaubaillona, szacuje się, że największa aktywność meteorów czeka nas w sobotę, 24 maja, prawdopodobnie pomiędzy godz. 07:00 a 08:00 UT (09:00-10:00 CEST).

Radiant roju, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się wybiegać jego meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy. To też nie jest najlepsza wiadomość. Choć Żyrafa jest w Polsce konstelacją okołobiegunową, więc nigdy nie chowa się pod horyzont, właśnie w maju jest w okolicach swojego dołowania. W krótkie noce na przełomie maja i czerwca dojrzymy ją więc około 30 stopni nad północnym horyzontem.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne