Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wtorek godz.09:06 - całkowite zaćmienie Księżyca!
Wtorek godz.09:06 - całkowite zaćmienie Księżyca!
14 IV 2014, 21:19:00 | Kategoria: Astronomia
15 kwietnia 2014 na niebie wystąpi ciekawe zjawisko astronomiczne. Dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Niestety najkorzystniejsze warunki do jego obserwacji wystąpią na zachodniej półkuli Ziemi, w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Oceanie Atlantyckim. W zachodniej Europie będzie można próbować zauważyć początek zjawiska, tzw. fazą półcieniową, która rozpocznie się o godzinie 7:58 czasu polskiego. Zmiany w wyglądzie tarczy Księżyca podczas fazy półcieniowej są niewielkie i ta część zaćmienia będzie trudna do dostrzeżenia. - Księżyc wejdzie w najciemniejszą część cienia (umbrę) dopiero o 9:06 czasu polskiego, kiedy to w Europie Srebrny Glob będzie już pod horyzontem. Część zaćmienia będzie widoczna z Wysp Kanaryjskich. Wtedy dojdzie do etapu rozproszenia światła, które odbije się od powierzchni księżyca i rzuci rdzawy odcień na jego powierzchnię.

To będzie pierwsze od ponad dwóch lat całkowite zaćmienie księżyca, a jednocześnie pierwsze z czterech kolejnych zaćmień występujących po sobie w półrocznych odstępach. Ostatni taki cykl można było podziwiać przed dziesięciu laty, następny będzie miał miejsce dopiero w roku 2032. Zaćmienie księżyca z 15 kwietnia 2014 będzie można oglądać online. Naukowcy będą transmitowali je z Peru.

Harmonogram:

Zaćmienie księżyca 15 kwietnia 2014 (godziny)
Początek zaćmienia półcieniowego - 4:52
Początek zaćmienia częściowego - 5:58
Początek zaćmienia całkowitego - 7:07
Zaćmienie całkowite - 7:46 - 8:25
Koniec zaćmienia częściowego - 9:34
Koniec zaćmienia półcieniowego - 10:39


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurą kłębiasto-deszczową lub kłębiasto-opadową stanowi praktycznie ostatnie stadium rozwoju chmur kłębiastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. Wierzchołki są spłaszczone i często przypominają swoim kształtem kowadło. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu (Praecipitatio).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne