Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej i coraz jaśniej
Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej i coraz jaśniej
19 XI 2013, 23:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wielu pasjonatów astronomii z uwagą śledzi zbliżanie się do Słońca komety C/2012 S1 (ISON), ta w ostatnich dniach znacznie zwiększyła swoją jasność z magnitudy z 7.5 do 5.5, co przy dobrych warunkach stwarza możliwość jej obserwacji, bez pomocy optyki.
Kometa zbliżając się do Słońca z każdym dniem zwiększa swoją jasność. Na najnowszych zdjęciach C/2012 S1 (ISON) możemy dostrzec drugi subtelny warkocz. Nowy warkocz składa się głownie z gazu wydobywającego się z komety pod wpływem oddziaływania wiatru słonecznego - jest to tak zwany warkocz jonowy skierowany w stronę przeciwną do Słońca zgodnie z kierunkiem rozchodzenia się wiatru słonecznego. Natomiast podstawowy warkocz składa się głównie z pyłu - porusza się zgodnie z trajektorią poruszania się komety.

Aktualnie kometa (ISON) widoczna jest tuż przed wschodem Słońca w okolicy gwiazdozbioru Panny (wschodni horyzont). Obserwacje najlepiej więc rozpocząć przed godziną 5 rano. Dla ułatwienia lokalizacji zachęcamy do korzystania z programu Stellarium, który dostępny jest w naszym dziale programów astronomicznych.


kometa

Już 28 listopada kometa zbliży się do Słońca przechodząc przez peryhelium w odległości zaledwie 0.01245 AU jednostki astronomicznej (około 1,80 miliona kilometrów). Dla porównania jest to prawie 25 razy bliżej niż punkt peryhelium orbity Merkurego. Jeżeli uda się jej przetrwać, to stanie się najjaśniejszym obiektem tego typu widocznym na niebie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Do odkrycia komety C/2012 S1 (ISON) przyczyniło się dwóch astronomów Vitaly Nevski oraz Artyom Novichonok. Miało ono miejsce 21 września 2012 roku w obserwatorium Kislovodsk (Rosja).

http://www.astronomia24.com
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
W poprzednim rozdziale poznaliśmy podstawowy podział chmur na dziesięć rodzajów. Dzisiaj poznamy ich charakterystyczne cechy. Chmury górnego piętra występują przy najniższej temperaturze, więc składają się wyłącznie z kryształków lodu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne