Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aogashima - piękno, ale i śmiertelne zagrożenie!
Aogashima - piękno, ale i śmiertelne zagrożenie!
22 X 2013, 09:51:00 | Kategoria: Dla Turystów
Patrząc z lotu ptaka na japońską wyspę Aogashima można odnieść wrażenie, że jakby wynurzona z głębin oceanu, zaraz miała się unieść w powietrze i zniknąć za horyzontem zachodzącego słońca. Ktoś kto zna twórczość animacji Hayao Miyazakiego może odnieść wrażenie, że jak bohaterowie jednego z jego filmów, odnalazł podniebny zamek, gdzie w utopijnej harmonii, rozkwita niczym nie zakłócona flora i fauna.

szron

Po głębszym rozpoznaniu, zarówno w filmie Laputa - podniebny Zamek jak i na wyspie Aogashima rzeczywistość odsłania nam potężne mechanizmy twórcze oby dwu istnień. W przypadku Aogashimy sielankowy i rajski klimat zostaje zachwiany po zrozumieniu, gdzie tak naprawdę się znajdujemy. Wyspa ta bowiem jest wierzchołkiem aktywnego wulkanu! Bujna roślinność, wiele gatunków dzikich ptaków to zasługa łagodnego i wilgotnego klimatu, który wyspa zawdzięcza ciepłemu prądowy morskiemu Kuroshio. Wyspa ma prawie 9 km kw. i zamieszkuje ją około 200 osób, głównie japońscy wulkanolodzy.


szron

Historia osadnictwa na Aogashimie jest mało znana. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń na wyspie była gwałtowna erupcja wulkanu w 1785 roku, jej ofiarami padło około 140 osób spośród 327 ówczesnych mieszkańców wyspy.

Aogashima to złożony wulkan, składający się z wielu wewnętrznych i zewnętrznych kraterów. Wyspa jest otoczona bardzo stromymi klifami zbudowanymi z warstw materiału po wybuchu sprzed 3 tysięcy lat. Nad wyspą dominuje najwyżej położony punkt kaldery, wzniesienie o nazwie Otonobu. Położone na wysokości 432 metrów n.p.m. przyciąga turystów. Rozciąga się z niego przepiękny widok na zalesione zbocza i Ocean Spokojny. Na wyspie jest też zaplecze turystyczne, nastawione głównie na wędrówki wśród gorących źródeł i minikraterów. Szczególnie jednak poleca się nurkowanie w intensywnie niebieskich wodach Pacyfiku. Dostanie na wyspę nie jest jednak łatwe, można się tam dostać jedynie za pomocą promu lub helikoptera.


szron


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Podobnie jak obserwowaliśmy to przy powstawaniu bryzy Słońce nierównomiernie ogrzewa powierzchnię całej Ziemi. W Afryce jest gorąco, na biegunach zawsze panuje mróz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne