Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Karawana przemierzająca pustynie w czasie burzy piaskowej
Karawana przemierzająca pustynie w czasie burzy piaskowej
1 VIII 2013, 23:17:00 | Kategoria: Dla Turystów
Miniaturyzacja, niska cena oraz coraz lepsza technologia urządzeń rejestrujących, sprawia że wszyscy jesteśmy w stanie nagrać ciekawe zjawisko zaistniałe w przyrodzie. Wystarczy znaleźć się tylko w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Świetnym przykładem jest eksplozja meteoroidu nad Czelabińskiem 15.03.2013, powszechność video rejestratorów montowanych przez Rosjan w autach dostarczyła nam ciekawego materiału filmowego.
Innym przykładem są liczne zdjęcia trąb powietrznych na obszarze Polski. Jeszcze w latach osiemdziesiątych klimatolodzy szacowali że rocznie jest ich na terenie Polski 4-6. Dziś wiemy że może być ich nawet 15. Technologia dociera w najodleglejsze zakątki Ziemi. 29 lipca 2013 uczestnik karawany w Malijskim Timbuktu sfilmował wędrówkę karawany w czasie silnej burzy piaskowej. Piach znad Sahary zasypywał ulice miasta i koryto rzeki Niger. Życie w mieście zostało sparaliżowane. Świat obiegło zdjęcie kobiety, która dźwiga na plecach swoje dziecko i dzielnie brnie przez pustynną burzę.




Timbuktu zostało założone jako sezonowa osada przez nomadyczny lud Tuaregów. Dzięki swemu korzystnemu położeniu na transsaharyjskich szlakach osada szybko się wzbogaciła. Przedmiotem handlu było złoto, kość słoniowa, niewolnicy, sól i inne towary. Timbuktu stanowiło główne miasto kilku średniowiecznych afrykańskich państw: Ghana, Mali i Songhaj. Jego złoty wiek przypada na XVI stulecie – był to wówczas ludny i ważny ośrodek islamu.

Naukowcy uważają, że pod piaskami Sahary spoczywają kolejne tysiące pism. Teksty te świadczą zarówno o bogactwie literackim, jak i naukowym regionu. Znajdują się wśród nich między innymi podręczniki do matematyki i astronomii oraz pisma traktujące o życiu społecznym i gospodarczym w Timbuktu podczas Złotego Wieku. Wówczas było ono centrum akademickim, na którego uczelnię, Sankore, uczęszczało 25 000 studentów.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki, przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne