Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W Europie środkowej za mokro, a w Finlandii upały i zagrożenie pożarowe
W Europie środkowej za mokro, a w Finlandii upały i zagrożenie pożarowe
4 VI 2013, 13:21:00 | Kategoria: Dla Turystów
W Czechach trwa walka o Pragę, Wełtawa prowadzi już 3200 metrów sześciennych wody. Przez ostatnią noc poziom największego dopływu Łaby podniósł się w Pradze o 30 cm. Fala kulminacyjna ma przechodzić przez stolicę co najmniej przez sześć godzin. Jest już siedem ofiar śmiertelnych.
Stan klęski żywiołowej obowiązuje na całym terytorium Czech z wyjątkiem województwa pardubickiego. Ewakuowano ponad 9000 osób.

Najgorsza sytuacja utrzymuje się na zachodzie i południu Czech, gdzie nieprzerwanie pada deszcz. Tysiące ludzi ewakuowano z centrum Kralup nad Wełtawą. Woda zalała centrum Pilzna i Czeskiego Krumlova. Ludzie nie chcą jednak opuszczać swoich mieszkań. Policja odnotowała pierwsze przypadki rabowania opuszczonych domostw.





Trudna sytuacja Hydrologiczna występuje także w Niemczech, Austrii, Polsce i na Słowacji. Podtopienia i powodzie są konsekwencją śnieżnej zimy oraz mokrej i chłodnej wiosny. W Europie zachodniej dopiero teraz nastąpiła kilkudniowa stabilizacja pogody. Gorzej jest w środkowej części kontynentu, gdzie nadal pada. Są to przeważnie opady przelotne lub burze, deszczu jest już jednak za dużo. Grunt nie jest w stanie przyjąć więcej wody, stąd dość spektakularne reakcje na opad nawet niepozornych cieków, które rozlewają się po okolicznych terenach.

Kiedy zachód walczy z wielką wodą i chłodem położona daleko na północ Finlandia walczy z falą upałów i suszą . w wielu regionach występuje zagrożenie pożarowe. Dopiero dziś na zachodzie kraju pojawić mają się burze z kojącym ochłodzeniem i deszczem.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne