Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nagły atak wiosny skomplikuje sytuację hydrologiczną?
Nagły atak wiosny skomplikuje sytuację hydrologiczną?
25 III 2013, 12:09:00 | Kategoria: Hydrologia
Do (-27) st C spadła temperatura przy gruncie w niedzielny poranek na stacji meteorologicznej w Łodzi. Niewiele zimniej było w oddalonych o 350 km na zachód Słubicach (-24st C). Przy takich warunkach termicznych trudno o szukanie kwitnącego przebiśniega śnieżynki czy szafranu. W kilkunasto i kilkudziesięciocentymetrowej pokrywie śnieżnej brodzi przybyłe z cieplejszych krajów ptactwo. Także zające nie czekają już na ocieplenie i w śniegu odbywają swoje marcowe harce.

Mroźna i śnieżna zima postanowiła rozgościć się na dłużej w niemal całej Europie. Z informacji zagranicznych dowiadujemy się o wiosennych śnieżycach na Ukrainie w Rosji a także w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w krajach alpejskich. Choć Słońce coraz wyżej i coraz dłużej nam świeci, powietrze, które płynie do nas z dalekiej północy po prostu ziębi. Dopiero od środy termometry wskazywać zaczną temperaturę przekraczającą 0 st C. Niemalże wszyscy czekają na informację o wiośnie, słońcu i przyjemnym cieple.

Trudno o to, patrząc na to jak wygląda krajobraz za oknem. Ten bowiem przypomina bardziej styczeń. Stan pokrywy śnieżnej 24 marca 2013 roku to średnio 16 cm. Na obszarze Niżu Polskiego, Pomorza oraz Mazur leży warstwa śniegu o grubości 10-20 cm. Natomiast na Suwalszczyźnie i wschodnich krańcach Podkarpacia śnieg utworzył 20-30 cm warstwę. Jeszcze więcej śniegu leży w górach, w wielu miejscach jest go od 100 do 150 cm, na Kasprowym Wierchu zmierzono pokrywę o grubości 204 cm śniegu, Śnieżka - 168 cm.
Najmniej śniegu leży na Dolnym i Górnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Śnieg tam nie tworzy zwartej pokrywy i w wielu miejscach odsłania grunt.


Grubość pokrywy śnieżnej 24.03.2013 [cm]. Mapa nie obejmuje pokryw w górach

Dość ciekawym obrazem pokrywy śnieżnej nad Polską jest zdjęcie z satelity okołobiegunowego Terra. Kompozycja barwna za pomocą odpowiedniego pasma podczerwieni, na turkusowo zaznacza nam zasięg występowania pokrywy śnieżnej. Jasno szare lub białe plamy to chmury, głównie średniego i wysokiego pietra. Zielenią oznaczone są obszary zalesione. Niestety urządzenia teledetekcyjne satelity z 25 marca objęły tylko wschodnią i centralną Polskę.



Przeglądając jeszcze dane z globalnego modelu prognozy pogody GFS. Możemy oszacować ile w danym miejscu waży 1 m² pokrywy śnieżnej. Jest to informacja szczególnie ważna dla administratorów wielkopowierzchniowych budynków, ale dostarcza nam także wiedzy, ile wody znajduje się w leżącym śniegu.


Równoważnik wodny śniegu liczony zz modelu GFS daje informacje ile waży 1m² warstwy śniegu [kg/m²]

W Karpatach i na wschodzie Polski są to wartości przekraczające 20-30 mm, w górach równoważnik jest znacznie większy! Tak więc w przypadku gwałtownego ocieplenia zlewnia Wisły a szczególnie jej dopływy będą prowadzić wysoką wodę. Skomplikowana sytuacja hydrologiczna może być szczególnie trudna na rzekach leniwie prowadzących wodę np Bug. Pisać o tym warto z racji że zbliża się kwiecień. Miesiąc ten jak mówi przysłowie przeplata nam dwie skrajne pory roku. Szczególnie że prognoza pięciodniowa na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nie wyklucza możliwości wystąpienia z początkiem miesiąca temperatur rzędu 15-18 st C. Jest to jednak odległa perspektywa i jeszcze sporo może się zmienić. Niemniej rozwój sytuacji trzeba uważnie śledzić gdyż już teraz rzeki w Polsce prowadzą wodę w strefie stanów średnich.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
radar używany do obserwacji opadów: ich położenia, intensywności, rodzaju i ruchu. Dane te są używane w prognozowaniu przyszłego położenia i intensywności opadów. Ogólna zasada działania radarów meteorologicznych, i ich budowa, są podobne jak innych rodzajów radarów, zaś parametry i sposób wykonywania pomiarów (długość fali, rozdzielczość, zasięg, strategia skanowania itd.) zostały dostosowane do pomiarów obiektów meteorologicznych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne