Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zima na całego: -61,6°C na Alasce; -50,1°C w Rosji i i -27° w Bułgarii
Zima na całego: -61,6°C na Alasce; -50,1°C w Rosji i i -27° w Bułgarii
1 II 2012, 09:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Tegoroczna zima, rozszalała się na dobre. W Polsce co prawda jej zimny oddech odczuwamy dopiero od kilku dni, ale w innych obszarach północnej półkoli naszego globu, z zimą walczy się już od listopada. 30 stycznia na Alasce mógł paść tamtejszy rekord zimna z 1971 roku, kiedy termometr minimalny wskazał -62 st C. W ostatni poniedziałek stycznia 2012 roku być może było zimniej. Niestety termometr zasilany baterią przestał działać z powodu wyczerpania się ów baterii. Ostatni odczyt to -61,6 st C.
Amerykańska agencja pogodowa poinformowała w swoim oświadczeniu, że tego dnia było -61,6 st C i poniżej. Rekordu jednak nie stwierdzono.

Alaska w tym roku jest wyjątkowo surowo traktowana przez zimę. W pierwszej dekadzie stycznia śnieżyce spowodowały że warstwa śniegu w rybackiej wiosce Cordova przekraczała 3 metry. Wcześniej amerykańskie lodołamacze kuły lód przed rosyjskim tankowcem, który płynął z 5 milionami litrów paliwa dla Alaski. W pierwszej dekadzie listopada przez ten największy stan USA przeszedł niż w centrum którego ciśnienie spadło do 944 hPa. Konsekwencją takiego stanu rzeczy, był sztormowy wiatr przekraczający 110 km/h i silne śnieżyce.

Zima nie tylko dotyka Alaskę . Rosyjscy synoptycy ostrzegli że w południowych regionach graniczących z Mongolią temperatura obniży się do poziomu -50 st C. Rzeczywiście temperatura minimalna regionie administracyjnym Buriacja dziś rano było -47 st C. Natomiast na pograniczu Jakucji i Kraju Chabarowskiego stacja meteorologiczna Toko, zanotowała temperaturę minimalną -50,1 st C. W tych regionach nie jest to jednak jakaś wyjątkowa temperatura o tej porze roku.

Wylatkowo zimno jest za to na Półwyspie Bałkańskim, gdzie tegoroczna zima zostanie zapamiętana jako wyjątkowo śnieżna i zimna. Temperatura minimalna dziś rano spadła do -20 st C. W kojarzonych z ciepłem Bułgarii, Serbii czy Macedonii słupek rtęci w termometrach przekroczył -22 st C. Temperatura poniżej zera występuje także w Gracji i Hiszpanii.
Dobowa temperatura minimalna dla Europy. Kliknij na grafikę, aby przejść do strony źródłowej
 Źródło: http://www.uni-koeln.de/

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
radar używany do obserwacji opadów: ich położenia, intensywności, rodzaju i ruchu. Dane te są używane w prognozowaniu przyszłego położenia i intensywności opadów. Ogólna zasada działania radarów meteorologicznych, i ich budowa, są podobne jak innych rodzajów radarów, zaś parametry i sposób wykonywania pomiarów (długość fali, rozdzielczość, zasięg, strategia skanowania itd.) zostały dostosowane do pomiarów obiektów meteorologicznych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne