Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

2011 jednym z najcieplejszych od 1880 roku
2011 jednym z najcieplejszych od 1880 roku
23 I 2012, 12:50:00 | Kategoria: Klimat
Działający w ramach NASA Instytut Studiów Kosmicznych Goddarta w Nowym Jorku, który monitoruje temperaturę powietrza na całym świecie, opublikował raport, który przedstawia przebieg średniej globalnej temperatury na Ziemi. Okazało się, że miniony 2011 rok był dziewiątym w dziesiątce najcieplejszych lat począwszy od 1880 roku.




Analiza pokazuje stosunek temperatury powietrza w poszczególnych latach do średniej temperatury globalnej, mierzonej od połowy XX wieku. W 2011 roku średnia temperatura była o 0.51 st C wyższa niż temperatura wyjściowa z połowy XX wieku.

Naukowcy przyczynę ocieplania się planety widzą w zachwianiu się bilansu energetycznego Ziemi. Obecnie nasza planeta pochłania więcej promieniowania niż emituje.

Dyrektor GISS James E.Hansen potwierdził, że trend wzrostowy średnich temperatur jest zauważalny, pomimo zjawiska pogodowego La Nina, które powinno obniżać globalną temperaturę. Ponadto przez ostatnie lata jesteśmy w okresie niskiej aktywności słonecznej. 2011 rok mimo to był w pierwszej dziesiątce tych najcieplejszych, biorąc pod uwagę ostatnie 130 lat. Należy dodać, że pozostałe 9 najcieplejszych lat miały miejsce po 2000 roku. Jedynym rocznikiem z XX wieku który utrzymał się w pierwszej dziesiątce jest 1998 rok.

Badacze mówią, że wyższe temperatury, to efekt rosnącego stężenia gazów cieplarnianych. Ich obecność sprawia, że atmosfera Ziemi działa jak szklarnia, do której wpada promieniowanie krótkofalowe, natomiast emitowane przez Ziemię promieniowanie długofalowe jest zatrzymywane i wraca do nas w postaci promieniowania zwrotnego.

Analiza temperatur prowadzona przez Instytut Goddarta tworzona jest na podstawie danych o pogodzie z ponad 1000 stacji meteorologicznych, działających w ramach Światowej Organizacji Meteorologicznej-WMO. Pomiary te uzupełniane są przez satelitarne obserwacje temperatury powierzchni morza.

Dr. Hansen twierdzi, iż w kolejnych latach należy spodziewać się nowego rekordu temperatury średniej.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne