Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nad wybrzeżem pojawi się deszcz, cieplejsze noce na Mazurach
Nad wybrzeżem pojawi się deszcz, cieplejsze noce na Mazurach
4 VIII 2011, 14:41:00 | Kategoria: Dla Turystów
Piątek będzie przede wszystkim ciepłym dniem, szczególnie jeśli chodzi o zachód kraju. Tam bowiem za linią zbieżności napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza, w której po południu i wieczorem rozbudują się chmury kłębiaste. Spadnie z nich słaby przelotny deszcz, pojawią się też burze. Wiatr z południa będzie umiarkowany ok. 4-5 m/s.

Wschód kraju w piątek będzie jeszcze cieszył się spokojną, słoneczną pogodą. Chmury kłębiaste, które pojawiać będą się w wyniku konwekcji, nie rozbudują się do rozmiarów z których mógłby wypaść deszcz. To dlatego, że obszar ten będzie znajdował się pod wpływem wędrującego nad Ukrainę wyżu. Jednak wilgotna i chwiejna masa powietrza w miarę upływu dnia będzie przemieszczać się dalej na wschód. Dlatego w sobotę i tu pojawią opady przelotnego deszczu i burze.

Z napływem cieplejszej masy powietrza i zmianą pola barycznego nie będzie już tak silnego wypromieniowania energii cieplnej z podłoża. Wzrosną więc temperatury minimalne. Ucieszy to z pewnością nocujących pod namiotem.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne