Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Więcej słońca nad Bałtykiem i Mazurami
Więcej słońca nad Bałtykiem i Mazurami
1 VIII 2011, 12:37:00 | Kategoria: Dla Turystów
W końcu nadchodzi długo oczekiwany okres słonecznej pogody. Dotyczy to nie tylko obleganego przez turystów polskiego wybrzeża, czy też jezior mazurskich, ale całej Polski, która dostanie się na kilka dni w obszar podwyższonego ciśnienia związanego z wałem wyżowym. Ciągnie się on od północnej Afryki po Morze Barentsa.
Słoneczna i spokojna pogoda szczególnie wyczekiwana jest w południowo-wschodniej części kraju, gdzie ekstremalne sumy opadów przez cały lipiec zalewały i podtapiały drogi osiedla czy fabryki. Niestety wtorek będzie tam jeszcze mokry, gdyż znajdować będzie się tam strefa frontu chłodnej okluzji która przyniesie opady i burze.

Inny typ pogody panuje już na północy Polski. Obszar ten znajdzie się bowiem w rozbudowującym się klinie wyżu atmosferycznego znad Bałtyku. Prowadził on będzie do Nas górą nieco chłodniejsze powietrze, ale będzie ono już znacznie suchsze. Umiarkowane zachmurzenie spowoduje, że sierpniowe słońce szybko ogrzewać będzie dolną warstwę powietrza. Po opadach znajduje się w niej dużo wilgoci, szybko więc pojawią się kłębiaste chmury. Obecność klina wysokiego ciśnienia w którym występują wielkoskalowe ruchy osiadające nie pozwolą na zbyt śmiały rozwój tych chmur. Temperatury powyżej 20 st C. Wiatr umiarkowany z północy.

Brak zachmurzenia w nocy wraz z nieco chłodniejszą adwekcją powietrza na północy Polski będzie konsekwencją w silnych spadków temperatury, która tuż po wschodzie słońca spadnie poniżej 10 st C. Pojawić się mogą mgły i zamglenia.

Wyż zapewniający dobrą słoneczną pogodę obejmował będzie Polskę swym zasięgiem do czwartku, zacznie się on wtedy przemieszczać na wschód, ustępując zatoce obniżonego ciśnienia znad Morza Północnego. W piątek przyniesie ona pogorszenie pogody i wilgotnochwiejną masę powietrza z burzami.


Mazury
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Na potrzeby synoptyki stworzono klasyfikację obejmującą 14 gatunków chmur.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne