Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Tylko 760 burz na godzinę
Tylko 760 burz na godzinę
27 IV 2011, 09:56:00 | Kategoria: Klimat

Na kongresie Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu naukowcy z Izraela poinformowali, że częstotliwość występowania burz jest znacznie mniejsza niż wcześniej sądzono.

Jak wynika z obliczeń przeprowadzonych przez sieć ośrodków monitoringu atmosfery, naliczono ich tylko 760 w ciągu godziny. Wcześniej szacowano, że ich liczba sięga 1800. Zjawiska te regularnie występują w pasie równikowym, gdzie znajduje się międzyzwrotnikowa strefa konwergencji o obniżonym ciśnieniu. W godzinach popołudniowych, tamtejszego czasu lokalnego, można je obserwować nad Kotliną Kongo w środkowej Afryce, czy też nad Niziną Amazonki w Ameryce Południowej.

W Polsce statystycznie notuje się średnio około 25 burz nad danym rejonem obserwacji. Najwięcej, aż 6 burz można zaobserwować w lipcu, najrzadziej zjawiska te występują w listopadzie. W ciągu doby burze najczęściej można obserwować w godzinach popołudniowych i wieczornych. Czas przechodzenia burzy nad danym punktem najczęściej wynosi 20-30 minut, choć zdarzają się sytuacje, gdzie czas ten przedłuża się do kilku godzin. Najbardziej burzowymi rejonami w Polsce są obszary górskie i przedgórskie, gdzie liczba dni z tym zjawiskiem wynosi 26-28. Najmniejsza ilość burzowych dni obserwowana jest nad morzem, jak również w okolicach Iławy, Ostródy, Olsztyna, a także Łomży.

W ostatnim tygodniu nad Polską przechodziły związane z górnym niżem, wewnątrzmasowe, wolno przemieszczające się burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu i gradu. Wielkość opadów zanotowana przez niektóre deszczomierze przekraczała 40 mm. W Jaworznie (woj. śląskie), miał miejsce nawet przypadek porażenia piorunem nastolatka.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Jeśli promienie świetlne padają na krople wody znajdujące się w powietrzu, ulegają wtedy między innymi rozpszczepieniu. Efektem załamania i rozszczepienia promieni słonecznych w kropelkach deszczu jest jedno z najbardziej urokliwych zjawisk optycznych tj. tęcza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne