Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

System wczesnego ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi
System wczesnego ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi
7 IX 2010, 09:54:42 | Kategoria: Prognozy

W ciągu paru ostatnich miesięcy Polskę nawiedzały gwałtowne burze, intensywne opady itd. niosące za sobą straty w niektórych gminach, liczone w milionach złotych. Kilka osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Czy można jakoś zmniejszyć skutki niszczycielskich zjawisk atmosferycznych?

Tak.

Przykładem może być gmina Gorzkowice w województwie łódzkim czy też gmina Skawina w małopolskim, które uruchomiły system wczesnego ostrzegania, z którego mieszkańcy są zadowoleni.

A w jaki sposób działa ten system?

Wpierw powstaje strona internetowa połączona z serwisem gminy na której logują się do specjalnego systemu mieszkańcy. Zamawiają SMS′y lub e-mail′e z ostrzeżeniami, które gmina otrzymuje od państwowej służby pogodowej lub też prywatnych serwisów pogodowych, a następnie wysyłają je SMS′em lub e-mail′em do mieszkańców. Ci mają od kilku minut do kilku godzin na przygotowanie się na ulewne deszcze, intensywne burze, wichury, przymrozki itd. Rozmiar informacji jest dowolny. Uruchomienie takiego systemu dla całej gminy to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, zaś straty powstałe na skutek nawałnic to kilka, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne