Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

System wczesnego ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi
System wczesnego ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi
7 IX 2010, 09:54:42 | Kategoria: Prognozy

W ciągu paru ostatnich miesięcy Polskę nawiedzały gwałtowne burze, intensywne opady itd. niosące za sobą straty w niektórych gminach, liczone w milionach złotych. Kilka osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Czy można jakoś zmniejszyć skutki niszczycielskich zjawisk atmosferycznych?

Tak.

Przykładem może być gmina Gorzkowice w województwie łódzkim czy też gmina Skawina w małopolskim, które uruchomiły system wczesnego ostrzegania, z którego mieszkańcy są zadowoleni.

A w jaki sposób działa ten system?

Wpierw powstaje strona internetowa połączona z serwisem gminy na której logują się do specjalnego systemu mieszkańcy. Zamawiają SMS′y lub e-mail′e z ostrzeżeniami, które gmina otrzymuje od państwowej służby pogodowej lub też prywatnych serwisów pogodowych, a następnie wysyłają je SMS′em lub e-mail′em do mieszkańców. Ci mają od kilku minut do kilku godzin na przygotowanie się na ulewne deszcze, intensywne burze, wichury, przymrozki itd. Rozmiar informacji jest dowolny. Uruchomienie takiego systemu dla całej gminy to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, zaś straty powstałe na skutek nawałnic to kilka, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Redaktor: wiacek
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne