Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Osady
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Gdy chuchniemy na zimną szybę zachodzi ona "mgłą". Gdy ciepłe i wilgotne powietrze z naszego oddechu styka się z dużo chłodniejszą szybą następuje kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu w postaci drobnych kropelek wody.

Efekty tego zjawiska obserwowane w przyrodzie nazywamy osadami. Najczęściej spotykanym osadem jest rosa. Rosa występuje w ciepłej porze roku w czasie bezwietrznych i bezchmurnych nocy.

Analogicznym do rosy osadem występującym przy ujemnych temperaturach jest szron. Para wodna zawarta w powietrzu, stykając się bezpośrednio z zimną powierzchnią resublimuje na niej w postaci kryształków lodu.

Czasami zimą możemy zaobserwować bajkowy krajobraz. Puszyste białe kryształki pokrywają gałęzie drzew, druty, płoty oraz inne cienkie przedmioty. Zjawisko to nazywamy szadzią. Szadź, w odróżnieniu od szronu, powstaje o każdej porze dnia. Jej powstawaniu towarzyszy mróz i mgła. Narastanie szadzi odbywa się od strony z której wieje wiatr. Szadź może być bardzo obfita zwłaszcza w terenach górskich. Kilkudniowe osadzanie się szadzi może spowodować zrywanie przewodów i łamanie gałęzi.

Zupełnie inny jest mechanizm powstawania gołoledzi. Jest to powstawanie osadu lodowego na powierzchni ziemi w wyniku padania mżawki lub deszczu. Temperatura kropel wody jest w takim wypadku niższa niż 0 st. C. W momencie zetknięcia się z jakąkolwiek powierzchnią krople te natychmiast zamarzają pokrywając ją warstwą lodu. Grubość lodu powstającego podczas gołoledzi może dochodzić do kilku centymetrów. Ulice i drogi zamieniają się w ślizgawki. Podczas występowania opadu, żadne działania służb drogowych nie przynoszą efektów.
Meteopedia
Mgła radiacyjna - zawiesina drobnych kropelek wody w przyziemnej warstwie troposfery, powstała wskutek nocnego wypromieniowania ciepła.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne