Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury średnie
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.

Mogą one przybierać wygląd ławic złożonych z płatów, zaokrąglonych brył lub walców często ułożonych szeregami, koloru białego lub szarego. Czasami przypominają swoim wyglądem soczewki, lub szereg wieżyczek wystających ze wspólnej podstawy. Jeśli w letni poranek zobaczymy chmurę przypominającą baszty i wieżyczki to możemy spodziewać się wystąpienia po południu burzy.

Chmurom średnim kłębiastym często towarzyszą wieńce i iryzacja. Wieńce są to barwne pierścienie otaczające Słońce lub Księżyc. Najprostszym przykładem wieńca są aureole które obserwujemy nocą podczas mgły dookoła ulicznych latarni. Iryzacja polega na tym, że brzegi chmur zwrócone ku Słońcu mają zabarwienie tęczy. Bardzo ciekawym zjawiskiem optycznym jest gloria. Jest ona podobna do wieńca, lecz nie powstaje dookoła Słońca, czy Księżyca lecz po przeciwnej stronie względem tarczy ciała niebieskiego. Zjawisko to możemy obserwować w górach. Jeśli na chmury pada nasz cień, wówczas wydaje się, że gloria otacza cień naszej głowy.

Chmury średnie warstwowe wyglądają jak płat lub warstwa o kolorze szarawym lub niebieskawym. Mogą zakrywać część lub całe niebo. Jeśli warstwa chmur jest dość cienka to możemy przez nią obserwować tarczę Słońca lub Księżyca. Nasze ciała niebieskie będą wyglądały przez tę chmurę jak rozmazana plama. Z tych chmur może czasami padać słaby deszcz lub słaby śnieg. Latem krople deszczu najczęściej nie docierają do powierzchni Ziemi - po drodze wyparowywują.< /p>

Meteopedia
Najcieplejszy 3-miesięczny okres w ciągu roku (1 czerwca - 31 sierpnia).

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne