Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wyż i Niż
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Podobnie jak obserwowaliśmy to przy powstawaniu bryzy Słońce nierównomiernie ogrzewa powierzchnię całej Ziemi. W Afryce jest gorąco, na biegunach zawsze panuje mróz.

Ten nierównomierny rozkład temperatury powoduje przestrzenne zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego. Na mapach wartości ciśnienia przedstawiane są za pomocą izobar mających na ogół postać krzywych. Jednak spotykamy również izobary tworzące obszary zamknięte. Jeśli podczas przemieszczania się ku ich wnętrzu następuje spadek ciśnienia, mamy do czynienia z centrum niżu barycznego, jeżeli natomiast wartość ciśnienia atmosferycznego wzrasta, mówimy o centrum wyżu barycznego. Oznaczamy je odpowiednio dużą literą "N" w kolorze czerwonym oraz niebieską literą "W".

Niż i wyż są układami bardzo dużymi; ich średnice osiągają nawet kilka tysięcy kilometrów. Jeżeli wyobrazimy sobie powierzchnię o jednakowym ciśnieniu to w niżu będzie ona miała kształt lejka, a w wyżu odwróconej miski.

Atmosfera nie lubi stanu różnych ciśnień i tak jak w naczyniach połączonych dąży do zniwelowania tych różnic. Wobec tego powietrze przepływa od wyżu do niżu w postaci wiatru. Cały system prądów powietrza na Ziemi nazywamy ogólną cyrkulacją atmosfery. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, ze pogoda którą obserwujemy za oknem ukształtowała się tysiące kilometrów od miejsca w którym mieszkamy/żyjemy. Z układami barycznymi i wiatrem wędrowała do nas przez wiele dni.

Meteopedia
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów, dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury, ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne