Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wstęp
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
"Na Św. Nikodema pogoda jest, albo jej nie ma". I nie jest tak jak w tym powiedzeniu, że pogoda raz jest a drugim razem jej nie ma. Pogoda jest zawsze. Bo mówiąc o pogodzie, mówimy o tym jakie jest ciśnienie, temperatura i wilgotność powietrza. Mamy na myśli to czy pada deszcz lub śnieg. Określamy czy świeci słońce, czy jest mgła lub burza.
Nasze rozmowy o pogodzie dotyczą nie tylko tego co widzimy za oknem. Najczęściej chcielibyśmy wiedzieć jaka pogoda będzie jutro. Czy możemy zaplanować niedzielny spacer. Czy wychodząc w poniedziałek do pracy musimy zabrać parasol. Zastanawiamy się, gdzie w tym roku wyjechać na wakacje, by ciągłe deszcze nie zepsuły nam wypoczynku. Co wtedy robimy? Wierzymy naszym kościom, obserwujemy przyrodę, co chwilę spoglądamy na barometr i termometr lub słuchamy prognoz przygotowanych przez specjalistów meteorologów.

Drodzy Internauci! W tym kąciku przybliżymy Państwu specjalistyczne słownictwo meteorologów (wyż, niż, front atmosferyczny i in.). Nauczymy patrzeć na chmury. Opowiemy między innymi o tym jak powstają wiatry i burze. Jakie czynniki kształtują pogodę i co należy uwzględnić, aby móc ją prognozować.

Meteopedia
Zjawisko to związane jest z refrakcją, czyli załamaniem światła. Światło przechodzące przez warstwy powietrza o róznej gęstości załamuje się i odchyla od swojego pierwotnego kierunku.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne