Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

...
...
Zapraszamy do udziału w anonimowej ankiecie dotyczącej częstotliwości wykorzystania zdjęć sateliternych. Wasze głosy pozwolą nam podjąć decyzję o udostępnieniu szerszej niż dotychczas galerii obrazów z kosmosu.
14 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Administracyjne
W związku ze zmianą oprogramowania na serwerze dostęp do poczty może być zabroniony. W przypadku problemów proszę skontaktować się ze mną na adres webmaster@aura.com.pl.
12 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Administracyjne
W nadchodzącym tygodniu pogoda będzie w "kratkę". Początek tygodnia będzie ciepły z opadami deszczu, wietrznie. Środek tygodnia umiarkowany, koniec tygodnia zimny i ponownie wietrzny, miejscami popada śnieg zwłaszcza na północy i wchodzie kraju.Temperatura na początku tygodnia będzie się wahać od 10 st. C w dzień do -5 st. C w nocy. Pod koniec tygodnia temperatura spadnie od 2 st. C w dzień do -4 st. C w nocy. Na Bałtyku sztormy.
10 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Prognozy
W latach siedemdziesiątych (ubiegłego stulecia) zastosowano pierwsze dryfujące boje meteorologiczne. Od tamtej pory uzupełniają one, dotychczas dostarczane jedynie przez statki, raporty pogody. Boje przemieszczają się wraz z prądami morskimi i automatycznie przesyłają dane z instrumentów meteorologicznych na ląd. Satelity, dzięki którym odbywa się transmisja ustalają także położenie boi.
9 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Prawdopodobnie najwyższą falą, na jaką natknął się statek na morzu, jest zaobserwowana przez oficerów okrętu USS "Ramapo" w roku 1933 fala o wysokości 34,1 metra. Z symulacji komputerowych wynika, że teoretycznie możliwe jest powstanie fali sztormowej o wysokości 67 metrów. Jednak bardzo ogólna reguła mówi, że fala będzie się załamywać, kiedy jej wysokość przekroczy około jednej siódmej jej długości. W normalnych warunkach fala utworzona przez wiatr osiąga wysokość jednej siódmej swej długości na długo przed tym, zanim urośnie do tak potężnych rozmiarów.
7 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Nawet obecnie uważny obserwator może odkryć nowe zjawiska atmosferyczne nie opisane przez współczesną naukę. Przykładem może być odkrycie dziesięć lat temu zjawisk towarzyszących burzom i wyładowaniom atmosferycznym. Autor odkrycia musiał być entuzjastą prozy Tolkiena, bo nazwał je: krasnoludkami, elfami i błękitnymi fontannami. Zapraszam do lektury szerszego opisu w Leksykonie: [url=http://www.aura.com.pl/test/portal/modules/articles/article.php?id=12]Krasnoludki, elfy i błękitne fontanny[/url].
31 I 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Na zdjęciach satelitarnych widoczne są duże zawirowania chmur okrywających Ziemię. Wiry podkreślają ciągły ruch gazów w troposferze, który wpływa na pogodę. Wiele z głównych stanów pogody można z łatwością dostrzec. Wzdłuż równika, na przykład, znajduje się pas chmur długości tysięcy kilometrów utworzony dzięki intensywnemu ciepłu słońca, które powoduje unoszenie się powietrza prądami wstępującymi. Powietrze to zabiera wilgoć znad oceanu tak wysoko, że oziębiając się i skraplając tworzy ona chmury.
30 I 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Z wielkim żalem i przykrością informuję wczasowiczów, że w nadchodzącym tygodniu szanse na szusy po naturalnym śniegu są bardzo małe. Napływać będzie do naszego kraju ciepłe i wilgotne powietrze z południowego-zachodu, które spowoduje zanik i tak małej ilości białego puchu w górach. Taki stan rzeczy utrzyma się do końca tygodnia.
22 I 2001, 11:00:00 | Kategoria: Prognozy
W dniu dzisiejszym obserwacje zaćmienia Księżyca w kraju będą utrudniały chmury. Na północnym-wschodzie i centrum kraju również mgły, a w Małopolsce stopniowo zanikające opadu deszczu ze śniegiem i śniegu. Największe prawdopodobieństwo obserwacji zaćmienia Księżyca, ale również przez chmury, mogą mieć mieszkańcy Wielkopolski i Dolnego Śląska. Fazy zaćmienia Księżyca: 18:43 - półcień (niewidoczny gołym okiem); 19:42 - całkowite zaćmienie; 22:59 - koniec zaćmienia.
9 I 2001, 11:00:00 | Kategoria: Prognozy
Końcówka roku 2000 okazała się pechowa dla naszego serwera WWW. Obciążenie jakiemu został poddany przez Was spowodował konieczność wymiany znacznej części "wnętrzności" i oprogramowania. Mamy nadzieję, że te przejściowe kłopoty minęły i od dzisiaj będziecie mogli swobodnie z niego korzystać...
8 I 2001, 11:00:00 | Kategoria: Administracyjne
...
...
Meteopedia
Ciepły wycinek niżu - przestrzeń cieplejszego powietrza między strefami ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego, ulegająca stopniowej redukcji podczas okluzji. Zanik ciepłego sektora zachodzi niemal zawsze najpierw przy powierzchni gruntu, a następnie na coraz większej wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne