Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

...
...
Do końca miesiąca na wschodzie Rosji nareszcie ciepło. Temperatury maksymalne wzrosną do -4 st. C. Niestety na początku marca ponownie się ochłodzi. W Indiach nie można narzekać na brak słońca i upały. W południe termometry wskażą do 31 st. C. W Australii jak na koniec lata jest bardzo upalnie (ok. 30 st. C). W USA jak zwykle tylko w Miami jest bardzo ciepło i od czasu do czasu pada deszcz. Na pozostałym obszarze Stanów jest zimno i miejscami pada śnieg. Karnawał w Rio będzie bardzo ciepły, ale dla ochłody popada trochę deszczu. Temperatury w dzień 24 - 26 st. C.
26 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
W połowie XVII wielu utalentowanych naukowców i artystów działało pod patronatem wielkiego Księcia Ferdynanda II w Accademia del Cimento (Akademia Eksperymentów), we Florencji (Włochy). Tam skonstruowali oni zestaw czułych przyrządów do prowadzenia pierwszych regularnych obserwacji meteorologicznych, przecierając tym samym szlaki dzisiejszym, naukowym prognozom pogody.
23 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
W ostatnich dniach przekonaliśmy się, że pogoda ma duży wpływ na przebieg Mistrzostw w Lahti. Dlatego dzisiaj pilnie śledziliśmy mapy synoptyczne z Finlandii. Niestety w piątek wiatr może znowu pokrzyżować szyki organizatorom zawodów i naszym skoczkom. Spodziewamy się wiatru o sile 5 - 9 m/s. Lepiej powinno być w sobotę i niedzielę, kiedy wiatr osłabnie do 3 - 6 m/s. Temperatura w dzień wyniesie (-12) - (-15) st. C w piątek. W sobotę i niedzielę będzie trochę cieplej (-8) - (-11) st. C.
22 II 2001, 11:30:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
W dniu wczorajszym zapanowała marcowa pogoda z chmurami kłębiasto - deszczowymi (Cb). Były chwilowe rozpogodzenia oraz występowały gwałtowne opady śniegu i lokalnie burze. Występowanie burz o tej porze roku jest obserwowane sporadycznie. Spowodował je głęboki układ niżowy szybko przemieszczający się znad Skandynawii w kierunku Rosjii. Z układem tym związany był system frontów atmosferycznych, które równie szybko przechodziły przez Polskę oraz chwiejna i wilgotna masa powietrza dynamicznie napływająca za frontem.
22 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Spragnionym słońca i ciepła proponujemy spędzenie weekendu w Honolulu. Od piątku do niedzieli będzie tam pogodnie i ciepło. Wprawdzie w piątek może spaść niewielki i ciepły deszcz, ale doda on tylko uroku aurze. Bardzo ciepło - temperatury w dzień osiągną 26 - 28 st. C. Bardzo ciepłe będą też noce: 22 - 20 st. C. Życzymy udanego weekendu w Honolulu!
21 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Rolnicy, żeglarze i wszyscy, których życie i praca zależą od pogody, już dawno spostrzegli, że przyroda wokół nich daje wiele informacji o nadchodzącej pogodzie. Mądrości ludowe opierają się na obserwacji wielu zjawisk: koloru nieba, lotu jaskółek itp. Oczywiście, niektóre przysłowia o pogodzie są po prostu przesądami i mało przydają się w przewidywaniu pogody. Są jednak takie, które opierają się na wnikliwej obserwacji przyrody i mogą dać trafną prognozę. Niewielkie zmiany w powietrzu, których nie możemy odczuć, często oddziałują na rośliny i zwierzęta. Zmiany w ich wyglądzie lub usposobieniu mogą być zapowiedzią zmiany pogody.
20 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wynosi 1013,25 hPa. W cyklonach tropikalnych w tzw. "oku cyklonu" obserwuje się najniższe ciśnienia. Światowy rekord niskiego ciśnienia należy do huraganu Gilbert. 13 września 1988 roku huragan Gilbert przeszedł nad Karaibami zabijając 318 osób. Łącznie spowodował on straty materialne na sumę 5 miliardów dolarów. Prędkość wiatru w czasie trwania huraganu osiągała 298 km/h, a ciśnienie spadło do 887,9 hPa.
19 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
W chwili obecnej nad równikiem orbituje 13 meteorologicznych satelitów geostacjonarnych. Pozycja Nazwa Właściciel Uwagi 0 E Meteosat 7 Europa 9 EMeteosat 6Europazapasowy63 EMeteosat 5Europa 74 EINSAT-1DIndie 74 EINSAT-2BIndiezapasowy76 EGOMS-1Rosja 83 EINSAT-2EIndie 83 EINSAT-2AIndiezapasowy105 EFY-2BChinyod 25.06.2000140 EGMS0-5Japonia 135 WGOES-10USA 104 WGOES-11USAzapasowy75 WGOES-8USA
16 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Satelity krążące wokół Ziemi z prędkością kątową równą obrotowi Ziemi wokół własnej osi nazywamy satelitami geostacjonarnymi. Obserwatorowi wydaje się, że taki satelita "wisi" nad Ziemią w stałym miejscu. Satelity na orbitach geostacjonarnych okazały się bardzo przydatne w telekomunikacji (do przekazywania sygnału telewizyjnego) jak i meteorologii. Satelity meteorologiczne fotografują ziemską atmosferę cały czas z tego samego miejsca więc łatwo jest porównywać zdjęcia robione w różnym czasie.
15 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Zapraszamy do udziału w anonimowej ankiecie dotyczącej częstotliwości wykorzystania zdjęć sateliternych. Wasze głosy pozwolą nam podjąć decyzję o udostępnieniu szerszej niż dotychczas galerii obrazów z kosmosu.
14 II 2001, 11:00:00 | Kategoria: Administracyjne
...
...
Meteopedia
Jest to temperatura, przy której aktualne ciśnienie pary wodnej w powietrzu staje się ciśnieniem maksymalnym (nasycającym). Związana jest z przejściem wody ze stanu gazowego w ciekły. Mamy wtedy do czynienia z kondensacją pary wodnej (temperatura spada poniżej temperatury punktu rosy).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne