Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
...
Zapora wodna – wygoda i bezpieczeństwo czy wyrok dla rzeki oraz jej użytkowników?
Od momentu wybudowania zapory na rzece Mekong w Tajlandii, mieszkańcy wioski Ban Pak Ing położonej na jej brzegu, odczuwają coraz bardziej jej obecność, która wpływa negatywnie na rybołówstwo tego regionu.
4 VI 2015, 17:33:00 | Kategoria: Ciekawostki
Ciekawostki meteorologiczne
Jeszcze sto lat temu proces przewidywania pogody wyglądał zupełnie inaczej. Większość czynności synoptyk wykonywał ręcznie. Od zebrania informacji o aktualnym stanie atmosfery, przez naniesienie ich na mapę i ocenę. Później dokonywał ich analizy i korzystając z wiedzy o mechanizmach tworzenia się zjawisk meteorologicznych oraz własnej intuicji czy doświadczenia sporządzał prognozę. Dzisiaj synoptyk posiada szereg urządzeń wspomagających jego pracę. Mimo precyzyjnych możliwości określania rozwoju stanów pogody dzięki licznym mapom i programom synoptycznym, jeszcze dziś w łatwy sposób można ocenić rozwój zjawisk na podstawie obserwacji nieba czy zachowania zwierząt.
4 VI 2015, 01:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
  Uciekające kamienie
Od wielu lat naukowców trapiła jedna myśl – w jaki sposób kamienie z Doliny Śmierci przemieszczają się, po kalifornijskiej pustyni. Racetrack Playa było nie tylko wielką zagadką, ale i turystycznym wabikiem. Kamienne wycieczki przez lata fascynowały wielu, a ślady były widoczne gołym okiem.
4 VI 2015, 00:13:00 | Kategoria: Ciekawostki
 Mamma(mia)
Rzadko spotykane, wywołujące zachwyt, czasem też wprawiające obserwatora w osłupienie. Mammatusy – zadziwiające chmury, które niosą za sobą apokaliptyczne wizje.
3 VI 2015, 20:55:00 | Kategoria: Ciekawostki
Leśne rozterki
Dżungla zawsze kojarzyła się z czymś wielkim, naturalnym i przepełnionym różnorodnością. Lasy od początku ludzkości stanowiły ważny element w egzystencji człowieka, a w późniejszym czasie odgrywały także istotną rolę w gospodarce.
1 VI 2015, 23:15:00 | Kategoria: Ciekawostki
Wysuszona Brazylia?
Brazylia, kraj leżący w przeważającej części w strefie klimatów równikowych, charakteryzujący się dużą wilgotnością i znacznymi sumami opadów, gdzie wydawałoby się wody jest pod dostatkiem, ma problemy z jej zasobami.
31 V 2015, 19:33:00 | Kategoria: Ciekawostki
Yellowstone – tykająca bomba
Jednym z najstarszych parków narodowych na świecie jest Park Yellowstone, znajdujący się w Stanach Zjednoczonych. Park ten położony jest na granicy trzech stanów Wyoming, Montana oraz Idaho i ze względu na swoją osobliwość jaką są m. in. gejzery czy wulkany błotne, w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.
30 V 2015, 12:48:00 | Kategoria: Ciekawostki
Jak zachowa się kawałek magnesu w miedzianej rurze?
Ciekawe doświadczenie fizyczne, kiedy dwa kawałki metalu tworzą układ w którym grawitacja musi się sporo "napracować" aby jeden z nich sprowadzić w dół. Magnes, który przyciąga kawałki żelaza znamy wszyscy. Miedziana rura też nie jest trudno dostępnym produktem, a to już koniec listy potrzebnych do doświadczenia elementów. Kiedy w rurę wrzucimy pieniążek, kamyk, lub inny przedmiot o odpowiedniej wielkości, przeleci on przez rurę, nie dając specjalnych efektów. Troszeczkę inaczej sytuacja ma się z magnesem (nie mylić z magnezem Mg) Efekt można obejrzeć na poniższym materiale video:
20 V 2015, 17:07:00 | Kategoria: Ciekawostki
Nepal: Woda w basenie podczas wstrząsów 7.4 M
Trzęsienia Ziemi to kataklizmy w których mnogość zniszczeń przekracza granice ludzkiej wyobraźni. W pogodny i z pozoru spokojny dzień wystarczy kilka minut wstrząsów sejsmicznych, by na przykład okoliczna rzeźba terenu i hydrografia, uległy diametralnej zmianie. Szlaki komunikacyjne tracą przejezdność, a miasta zamieniają się w gruzowisko. Śmiertelne żniwo ofiar często liczy się w dziesiątkach tysięcy. Kraje wysoko rozwinięte inwestują w drogą technologie budownictwa, które nawet po bardzo silnych wstrząsach, są wstanie utrzymać swoją bryłę i nie zamienić się ruinę. Nie wszyscy mogą sobie jednak na to pozwolić i często przychodzi za to zapłacić życiem. Szczególnie przeraża to że zasięg zniszczeń trzęsień ziemi. Jest on bowiem ogromny. Położony w środkowych Himalajach Nepal w przeciągu 3 tygodni doświadczony został przez dwa trzęsienia ziemi, pierwsze 25 kwietnia zabiło 8000 osób a 14 000 zostało rannych, kolejne 12 maja o magnitudzie 7,4 wystąpiło na głębokości 18 km, liczba ofiar śmiertelnych już nie tak dramatyczna, bowiem ...
15 V 2015, 23:09:00 | Kategoria: Ciekawostki
Dostojny lot bielika nad bajecznie bogatym Dubajem
Urodzony w niewoli Orzeł o imieniu Darshan został wyniesiony przez swojego właściciela na najwyższy budynek jaki stworzył człowiek Dubai′s Bujr Khalifa i stamtąd rozpoczął on niezwykły lot, który możemy podziwiać dzięki zainstalowanej na jego grzbiecie mikrokamerze (waga 300 g). Atrakcję upajania się widokiem Dubaju z lotu ptaka zorganizowali przedstawiciele grupy, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację zagrożonych wyginięciem gatunków orła.
17 III 2015, 16:28:00 | Kategoria: Ciekawostki
...
...
Meteopedia
Pyłowo-gazowa "atmosfera" o zazwyczaj kulistym kształcie, otaczająca jądro komety i powstająca w miarę zbliżania się do Słońca pod wpływem jego promieniowania. Termin pochodzi od łacińskiego słowa coma, co znaczy włosy.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne