Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Znaczenie odnawialnych źródeł energii dla tropikalnych wysp.
Odnawialne źródła energii są przyszłością i nadzieją dla Naszej Planety. Małym, tropikalnym państwom wyspiarskim, które mają duże możliwości wykorzystania wiatru i słońca, łatwiej jest w coraz większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wygrywają tym z krajami rozwiniętymi, gdzie więcej czasu zajmie zakończenie pozyskiwania energii z paliw kopalnianych.
23 VI 2016, 08:52:00 | Kategoria: Ciekawostki
Walka z groźnym upałem.
Wczoraj rozpoczęło się astronomiczne lato, dziś natomiast mamy początek lata kalendarzowego. Prognozy wskazują, że najbliższe dni przyniosą nam dużo słońca i temperatury w cieniu przekraczające 30ºC. Taka pogoda to istny raj dla tych którzy uwielbiają się opalać. Co jednak z tymi dla których takie upały to katorga, lub z osobami dla których wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne?
22 VI 2016, 08:38:00 | Kategoria: Ciekawostki
Tajemnice Wszechoceanu.
Około 70% powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, mimo to więcej możemy powiedzieć o powierzchni Księżyca niż o głębi oceanów. Jednak badacze ciągle dostarczają nam nowych informacji o Wszechoceanie. Oto kilka ciekawostek.
9 VI 2016, 09:19:00 | Kategoria: Ciekawostki
Mount Everest może nie być najwyższym szczytem na świecie.
Wysokość Mount Everestu wynosi 8848 m n.p.m i jest niezaprzeczalnie najwyższym szczytem górskim na świecie.
23 V 2016, 06:02:00 | Kategoria: Ciekawostki
Earth to Sky Calculus – wielkie rzeczy z małego miasteczka.
Earth to Sky Calculus to grupa młaodych ludzi przeprowadzająca nowatorskie badania w mało znanym nam obszarze jakim jest stratosfera. Mniej więcej raz w tygodniu wysyłają oni swoje balony pogodowe wypełniane helem w celu przeprowadzania różnych eksperymentów. Poszukują nowych form życia w stratosferze czy monitorują skutki promieniowania kosmicznego w atmosferze ziemskiej.
10 V 2016, 11:37:00 | Kategoria: Ciekawostki
Najstarsze kryształy na Ziemi pochodzą z krateru po asteroidzie.
Kryształy cyrkonu, najstarsze fragmenty skał na Ziemi, mogły powstać w kraterach po uderzeniach asteroidów w początkowych stadiach rozwoju naszej planety.
6 V 2016, 11:39:00 | Kategoria: Ciekawostki
Światowa „stolica błyskawic” w Wenezueli.
Nad wenezuelskim jeziorem Maracaibo często możemy zaobserwować uderzenia pioruna.
6 V 2016, 05:53:00 | Kategoria: Ciekawostki
Przyczyny trzęsień ziemi w Japonii i Ekwadorze.
Trzęsienia ziemi niekiedy zdarzają się w odstępach kilku dni w różnych częściach świata. Jednak te ostatnie w Japonii i w Ekwadorze nie miały ze sobą nic wspólnego. Oba te państwa usytuowane są wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia i narażone są na trzęsienia ziemi. Jak powiedział Ross Stein, współzałożyciel i dyrektor generalny strony Temblor.net, bardzo rzadko zdarza się, że trzęsienia ziemi w jednej części świata wywołują wstrząsy po drugiej stronie globu.
20 IV 2016, 07:04:00 | Kategoria: Ciekawostki
Syrop klonowy mniej słodki przez zmiany klimatu.
Wyjątkowo ciepła zima w Nowej Anglii (USA) spowodował, że producenci syropu klonowego nakłuwali drzewa klonowe dwa, trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.
31 III 2016, 09:50:00 | Kategoria: Ciekawostki
Coraz wcześniejsze zbiory winogron, mogą pogorszyć smak win.
Nowe badania NASA i Uniwersytetu Harvarda wykazały, że zmiany klimatu przyspieszają zbiory winogron we Francji i Szwajcarii.
22 III 2016, 11:22:00 | Kategoria: Ciekawostki
...
Meteopedia
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki, przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne