Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Konferencja o suszy
W Genewie 8 marca trzy instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych połączyły siły w celu promowania polityki obrony terenów zagrożonych suszą.
11 III 2013, 14:01:00 | Kategoria: Klimat
Svalbard - Polska Stacja Polarna i rekordowo ciepły rok.
Założona w 1957 roku na Zachodnim Spitsbergenie, Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk służy naukowcom m.in do badań klimatycznych. Te regularnie prowadzone od 1979 roku pozwoliły na postawienie wniosków odnośnie wyjątkowo ciepłego okresu w rejonie całej Arktyki. Te opublikowane zostały na blogu Polskie Stacji Polarnej w serwisie TVN Meteo.
13 II 2013, 11:16:00 | Kategoria: Klimat
2011 jednym z najcieplejszych od 1880 roku
Działający w ramach NASA Instytut Studiów Kosmicznych Goddarta w Nowym Jorku, który monitoruje temperaturę powietrza na całym świecie, opublikował raport, który przedstawia przebieg średniej globalnej temperatury na Ziemi. Okazało się, że miniony 2011 rok był dziewiątym w dziesiątce najcieplejszych lat począwszy od 1880 roku.
23 I 2012, 12:50:00 | Kategoria: Klimat
Nieprzeciętna koncepcja walki z globalnym ociepleniem
Brytyjscy badacze klimatu chcą mieć wpływ na stopień ocieplania się klimatu Ziemi . Pomóc ma im w tym wielki balon wypełniony helem, który ma wzbić się w powietrze w październiku. Na początku będzie się utrzymywać się na wysokości 1 kilometra. Potem może wzbić się aż na 20. Brytyjscy naukowcy za jego pomocą chcą sprawdzić, czy da się powstrzymać ocieplanie się klimatu.
15 IX 2011, 08:21:00 | Kategoria: Klimat
Monsunowe opady w Pakistanie
Ulewne deszcze i 50 stopniowe upały nawiedziły położony nad Morzem Arabskim Pakistan. Mieszkańcy tego kraju muszą więc zmagać się powodziami i piekielnymi upałami.
25 VII 2011, 13:08:00 | Kategoria: Klimat
Wielkie morskie umieranie
Naukowcy z międzynarodowego panelu ekspertów morskich ostrzegają, że stan życia w morzach i oceanach uległ szokującemu pogorszeniu, którego nie przewidywały nawet te bardziej pesymistyczne prognozy. Oceany na świecie są w obliczu kryzysu spowodowanego, jak twierdzą badacze rabunkową działalnością człowieka, szczególnie polityką nadmiernych połowów a także zmianami klimatycznymi.
21 VI 2011, 10:27:00 | Kategoria: Klimat
Giną lodowce Arktyki
W środkach masowego przekazu co jakiś czas pojawia się temat topniejących lodowców Grenlandii i Arktyki. W ostatnim czasie badacze z Rady Arktyki w skład, której wchodzi osiem państw: Kanada, Stany Zjednoczone, Rosja, Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia i Finlandia, opublikowali w ramach Programu Monitorowania i Oceny Obszarów Arktycznych raport w którym twierdzą, że lód arktyczny topi się znacznie szybciej niż wcześniej sądzono. Szacuje się, że może to doprowadzić do podniesienia się poziomu morza nawet o 1,5 metra w ciągu 90 lat. Wcześniej sądzono że poziom wody wzrośnie przed 2100 rokiem co najwyzej o 60 cm. Największe zagrożenie związane z podnoszeniem się poziomu morza jest na wyspach i atolach Pacyfiku, gdzie małe wysepki ledwo co wystają nad powierzchnie wody np Najwyższy punkt Wysp Marshalla to kilka metrów nad poziomem morza.
9 V 2011, 10:52:00 | Kategoria: Klimat
Tylko 760 burz na godzinę
Na kongresie Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu naukowcy z Izraela poinformowali, że częstotliwość występowania burz jest znacznie mniejsza niż wcześniej sądzono.
27 IV 2011, 09:56:00 | Kategoria: Klimat
Rekordowo niski poziom ozonu nad Arktyką
Najnowsze marcowe pomiary Arktyki wykazują, że ilość ozonu atmosferycznego prawdopodobnie spadła do rekordowo niskiego poziomu. Dziura ozonowa nad Arktyką jeszcze nigdy nie była tak wielka. Ochronna warstwa jest bardzo cienka także nad Skandynawią i Polską.
8 IV 2011, 15:26:00 | Kategoria: Klimat
Sztuczna chmura na Mundialu 2012
Katar, który w 2022 roku będzie organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, aby ochronić kibiców i piłkarzy przed ponad 50.stopniowymi opadami, zamierza wytwarzać sztuczne chmury.
1 IV 2011, 12:42:00 | Kategoria: Klimat
...
Meteopedia
Morska masa powietrza kształtuje się nad rozległymi obszarami oceanicznymi. Podstawową jej cechą jest znaczna wilgotność sięgająca nierzadko 100%. W związku z tym latem jest chłodniejsza niż masa kontynentalna, a cieplejsza w sezonie zimowym, w tej samej strefie szerokości geograficznej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne